Dzięki uprzejmości Miejskiej Infrastruktury, spółki zajmującej się m.in. strefą płatnego parkowania, dowiedzieliśmy się, jaką politykę względem samochodów elektrycznych przyjmie miasto Kraków, dostosowując się do wymogów ustawy o elektromobilności:
W związku z ustawą z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych zmianie uległy przepisy ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. (tj. Dz.U. 2017 poz. 2222 ze zm.) w zakresie dotyczącym zwolnienia od opłat za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania. Zgodnie z art. 13, ust. 3 pkt 1 lit. e od opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie zwolnione zostały pojazdy elektryczne, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, tj: pojazdy samochodowe w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, wykorzystujące do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania.
To doskonała wiadomość dla rozwijającej się w naszym mieście elektromobilności!
Wprowadzenie w życie tej zasady ułatwi oznaczanie samochodów – służyć będą do tego najprawdopodobniej naklejki umieszczane na przedniej szybie, pozwalające szybko rozpoznać, czy dany pojazd jest uprawniony do wjazdu i darmowego parkowania w strefie. Zgodnie z projektem rozporządzenia, zielona naklejka (z literą H) oznaczać będzie, że samochód napędzany jest wodorem, niebieska (z literami EE) samochód elektryczny, brązowa (z literami CNG) oznaczać będzie pojazd napędzany sprężonym gazem ziemnym, a fioletowa (z napisem LNG) pojazd na skroplony gaz ziemny.
Zgodnie z projektem naklejki będą wydawane od 1 lipca 2018 roku do końca 2019 roku. A później? Od roku 2020 samochody na prąd i wodór będą otrzymywać specjalne tablice rejestracyjne.
Zanim jednak takie oznaczenia zostaną wprowadzone, czyli do końca czerwca, w przypadku otrzymania powiadomienia o konieczności uiszczenia opłaty należy złożyć reklamację, dołączając kserokopię dowodu rejestracyjnego, z którego wynika, że pojazd jest elektryczny.
Podobne rozwiązania wprowadza się na całym świecie – funkcjonują m.in. w Berlinie i Paryżu.